cinsel istismar kamuoyunda gündeme geldiği her vakit infial yaratan bir konu iken, tartışmaların ekseni aslında cinsel istismara dair algı ve bilginin ne kadar yetersiz olduğunu da gösteriyor.

kamuoyundaki infiale “duyarlı” düzenlemeler üzerinde çalışılıyor şu sıra, fakat biraz hafızalı olmakta yarar var. hatırlarsanız 2016 yılında 12 yaşındaki çocukların “rıza”sının konuşulduğu meclis komisyonları gördük.

kadınların baskısı ile geri çekilen yasa tasarısı, istismarcının evlilik yoluyla affını öngörüyordu. özetle; komisyon cinsel istismarla mücadele etmenin yolunu çocukları erken yaşta zorla istismarcılarla evlendirmekte buldu.

şimdi bugüne gelelim.

istismarcılarla mücadele kararlılığı beyanlarında bu defa çocuk istismarı ile “zina” aynı cümlede kendini buldu. başka bir ifadeyle, bir çocuğu istismar etmek ile iki yetişkin arasındaki rızaya dayalı cinsellik birbirine eşit meseleler olarak tartışılıyor.

cinsel istismarın bir cinsellik meselesi olduğu yanılsaması aslında tecavüzcülerin, istismarcıların “hadım” edilmesi gerektiği fikri ile de paylaşılan bir görüş. halbuki yaygın kanının aksine, cinsel istismar ve tecavüz cinsellik değil cinsel şiddettir. yani şiddet uygulamak için cinselliğin kullanılmasıdır. cinsel istismar ve saldırı suçları failleri cinsel dürtüleri ile değil, şiddet uygulamaya hakları olduğuna inançları ile hareket ediyorlar.

gündemdeki tartışmalara dönüp baktığımızda sorun olarak kabul edilmekte olanın cinsel şiddet olmadığını görüyoruz. kuşkusuz bu yaklaşımın ardında kadınlara ve çocuklara şiddet uygulamanın erkeklere tanınmış hak olduğuna dair maalesef toplumsal ve politik bir kabul var.

neden idam istiyorsunuz? istismarcının kravat taktığı için iyi hal indirimi alacağını düşündüğünüz için mi? hukuka olan güvensizliğiniz için mi? yoksa tahrik indirimi alacağı için mi? ve kısa süre sonra cezasını çekip tekrar dışarı çıkacağını düşündüğünüz için mi?

böyle düşünüyorsanız elbette haklısınız. bunlar zaten yaşandı bu coğrafyada. ve siz bunları görmek istemiyoruz artık diyerek idamın arkasına sığınıyorsunuz. söyleyeyim; hiçbir şey değişmeyecek. duygularımızla değil aklımızla hareket etmemiz gerekiyor artık, bunu anlamalıyız.

#idam, çocukları/kadınları/istismara uğrayanları kurtarmaz. sizin vicdanınızı da kurtarmaz. tezahür eden her yeni olay, daha da büyüyen bir şiddetiyle “temizlenmesi gereken vicdanlar” yaratır.

açık ve net: kadın cinayetlerine, çocuk istismarına, şiddete, tacize, tecavüze karşı ilk talep “eşitlik” olmalıdır. erkek egemenliğini semirten, büyüten düzeni reddetmektir. çünkü, eşitlik yoksa suç da ceza da hep ezileni eksiltir.

idam isteyerek; faillere yardım ediyorsunuz, hukuka engel koyuyorsunuz ve en önemlisi ”bugün senin çocuğuna yapılsa” feryadına yardım ediyorsunuz. sıra benim çocuğuma, senin çocuğuna gelmesin diye idamı istemekten vazgeçip, hukuk devleti isteyelim. eşitliği isteyelim olur mu?

Reklamlar